Блог - Super 7.mk

Зошто ја ставаме ѕвездата на врвот на елката-Легенда за новогодишното украсување

Новогодишна елка стана симбол на празниците ширум светот. Дали знаете зошто се става ѕвезда  на врвот на ова зимзелено дрво? Првиот доказ за украсување на елката датира од единаесеттиот век. Во Германија елката за Божиќ се украсувала со црвени јаболка, во Западна Германија се украсувала  со колачиња од разни форми и свеќи, како симбол на […]

Купувањето преку Фејсбук често завршува со празни џебови и празни раце

Многу потрошувачи купувањето преку Фејсбук, го идентификуваат со дигиталната трговија и проверените и сертифицирани е-продавници, кои за да отворат и работат поминуваат низ многу филтри и процедури. Токму поради непознавањето и неинформираноста, бројните реакциите на измамените купувачи, кои нарачале едно, а добиле друго или платиле, а добиле производ несоодветен на прикажаното на фотографијата или описот […]

Не дозволувајте да ве измамат во трговијата – Што значат термините кои ги користат трговците за намалени цени?

Објавен сезонски попуст, а на етикетите намалената цена повисока од примарната, вешто скриена под два слоја прелепена хартија. Или под превезот „тотална ликвидација“, само стандарден, па дури и минимален попуст, кој нема врска со објавата. Овие два примери се земени од реакциите на потрошувачите на нефер односот на трговците. Со новиот Закон за заштита на […]

Мирис на дома, на семејството и блиските е магијата на новогодишното украсување

Црвена, златна, бела и зелена се боите што го обојуваат и овој декември во пресрет на празниците. Многу домови овие денови светнуваат во боите на празниците, внатре во дневните соби, но и се’ почестата практика да се украсуваат дворовите, терасите, фасадите. Борови дрвца, шишарки, венци, лампиони, санки, бонбони, доминираат во новогодишните декорации. Сте се запрашале ли зошто […]

Кога сонцето го имаме во изобилство, би било штета да не ја искористиме неговата бесплатна енергија

„Колку многу имате светлина, сонце, безброј сончеви денови,“ , се најчестите зборови кои што ги слушаме како прв впечаток кога некој ќе ја посети нашата земја. „Ех, да го имаме оваа сонце и кај нас како тука!, се некои од коментарите коишто ги слушаме. Ете ние го имаме сонцето, ја имаме светлината но колку ја […]

Одберете поклон според хороскопскиот знак

Не грижете се повеќе, затоа што ние ви подготвивме еден Водич за поклони Дали знаете дека подароците предизвикуваат огромна среќа, особено кога се купени со внимание, љубов и со желба, за да му се допаднат на оној кој ќе ги добие. Кај нас подароци не се поклонуваат само за празници, туку и за родендени на […]

Важна ли е се’ уште астрологијата во време на развој на техонологијата и науката?

Важна ли е се’ уште астрологијата во време на силен развој на техонологијата и науката? Ние веруваме дека е важна! Астрологијата е концепт кој неуморно се провлекува низ времето и концепт кој се’ уште не воодушевува со помислата дека планетарните тела и нивниот распоред можат да имаат силно влијание на нашето секојдневие, но можат во […]

Хороскопски знаци кои ја имаат најстрасната љубов – Среќниќ сте ако си во врска со нив!

Емоциите и љуовта би требало да бидат едноставни, но сите знаеме дека тоа не е така.Меѓутоа не се сите личности такви и некои навистина се комплицирани од другите. Личностите родени во овие четири хоросопски знаци најлесно се заљубуваат. Бик Со Биковите пријатно е да се биде во врска затоа што се многу предани, не играт […]